BJJ – sport i sztuka walki

Jak sama nazwa wskazuje Brazylijskie Jiu Jitsu   powstała w Brazylii. Ten niesłychanie skuteczny sposób walki łączący elementy tradycyjnych stylów jiu-jitsu japońskiego, judo i zapasów zaprezentowanych i uczonych przez japońskiego mistrza judo Mitso Maedę na terenie Brazyli na początku XX wieku.

Maeda trafił do Stanów Zjednoczonych wraz z delegacją Japońską biorąc udział w pokazach Kodokan Judo oraz walkach z przedstawicielami innych stylów walki (zapasów, boksu…) System, który reprezentował Maeda okazał się niesłychanie skuteczny i widowiskowy a jego walki i kolejne zwycięstwa stały się niemal legendarne.
Po pobycie w USA i innych krajach, Maeda trafił do Brazyli a tam związał się z rodziną Gracie.
Właśnie to powiązanie dało możliwość dynamicznego rozwoju nowej dyscypliny i sposobu walki, który dziś nazywamy Brazylijskim Jiu-Jitsu.
System opiera się głownie na dążeniu do sprowadzenia przeciwnika do parteru i walce w parterze. Wykorzystywane są do tego techniki oryginalne dla bjj oraz zaporzyczone i zmodyfikowane z innych stylów np. rzuty (nie tak widowiskowe jak w klasycznym judo) pozwalają one na jak najszybsze unieruchomienie przeciwnika na ziemi (macie) a następnie zakończenie walki przez techniki duszeń i dźwigni)